Zachowaj bezpieczeństwo używając środków pirotechnicznych
Przed nami ostatnie dni w roku, wkraczamy w okres sylwestrowo-noworoczny, kojarzący się z hucznymi imprezami, których nieodłącznym elementem są różnego rodzaju środki pirotechniczne. Chyba nikt nie może wyobrazić sobie zabawy sylwestrowej bez pokazu fajerwerków. Chociaż wrażenia audiowizualne wprawiają nas w zachwyt, nie możemy zapomnieć, że środki pirotechniczne, użytkowane w sposób niewłaściwy stanowią zagrożenie dla naszego mienia, zdrowia, a nawet życia.
Środki pirotechniczne należy kupować u sprawdzonych dostawców, każdy wyrób powinien być opatrzony w instrukcję obsługi, do której powinniśmy się stosować. Należy zwrócić uwagę, czy nabywany towar posiada odpowiedni termin ważności oraz nie jest uszkodzony mechanicznie.
Środki pirotechniczne mogą nabywać jedynie osoby pełnoletnie!
Zagadnienie to reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2019r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, a konkretnie jej 139 artykuł, który określa odpowiedzialność karną dla osób sprzedających wyłączone spod koncesjonowania wyroby pirotechniczne osobom niepełnoletnim. Dopuszczający się takiego czynu podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Środki pirotechniczne należy chronić przed dziećmi, pod żadnym pozorem nie powinny one trafić w ich ręce.
Podczas używania petard, fajerwerków czy innych wyrobów pirotechnicznych należ zwrócić uwagę czy sposób w jaki z nich korzystamy nie narusza obowiązujących przepisów prawa zawartych między innymi w poniższych artykułach kodeksu wykroczeń:
-art. 51 k. w. (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego)
-art. 52 par. 1 k. w. (udział w zgromadzeniu posiadając przy sobie wyroby pirotechniczne)
-art 83 k. w. (nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi, wykraczanie przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów)
-art 107 k. w. (złośliwe niepokojenie)
-art. 145 k. w. (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności)
Pamiętajmy również, aby nigdy nie korzystać z wyrobów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu, nie odpalać ich w zamkniętych pomieszczeniach oraz terenie, w którym ich użycie może grozić pożarem, a także o korzystaniu z załączonej do nich instrukcji obsługi.