Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty szkoleniowe dla dzielnicowych

Data publikacji 13.04.2017

Mając na uwadze stawiane przed dzielnicowymi wyzwania, w Komendzie Stołecznej Policji realizowane jest przedsięwzięcie szkoleniowe w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Celem przedsięwzięcia jest poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności dzielnicowych, w szczególności pobudzanie inicjatywy własnej, podnoszenie skuteczności działań zapewniających stałą poprawę poziomu bezpieczeństwa a także porządku publicznego w rejonie służbowym.

W ramach projektu dzielnicowi mają możliwość uczestniczenia w warsztatach dotyczących:

  • Roli i zadań Policji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
  • Zakresu zadań dzielnicowego w świetle regulacji zawartych w zarządzeniu
    nr 5 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 czerwca 2016 roku w sprawie metod
    i form wykonywania zadań przez dzielnicowego i kierownika dzielnicowych
    ,
  • Pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w stanie nagłego zagrożenia życia,
  • Komunikacji interpersonalnej w grupie, zasad kontaktu z osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz będącymi pod wpływem środków psychoaktywnych.

 

W znacznej mierze na wizerunek Policji w oczach społeczeństwa wpływa służba dzielnicowych, określanych mianem „policjantów pierwszego kontaktu” ze społeczeństwem. To do nich w głównej mierze należy niesienie pomocy obywatelom w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów od tych najdrobniejszych do bardziej skomplikowanych.
W efekcie rzetelne podejście do obowiązków dzielnicowego kreuje  wizerunek Policji, jako instytucji budzącej społeczne zaufanie. Policjanci dzielnicowi nie biorą udziału
w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonują codzienną żmudną pracę, której efektem ma być wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców danego rejonu. 

Zajęcia z dzielnicowymi prowadzi zespół składający się z wyznaczonych funkcjonariuszy Wydziału Prewencji, Wydziału Doskonalenia Zawodowego oraz Wydziału Psychologów Komendy Stołecznej Policji. Szkolenia odbywają się cyklicznie raz w tygodniu w grupach 25 osobowych. Od 13 grudnia 2016 roku odbyło się 19 spotkań, w ramach których przeszkolonych zostało 475 dzielnicowych.

Powrót na górę strony