Porady nad wodą
Zachowajmy zdrowy rozsądek nad wodą Połowa wakacji już za nami. Najchętniej czas wolny spędzamy nad wodą, nie możemy jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na każdym kąpielisku. Często bowiem na skutek braku wyobraźni, spożywania alkoholu czy lekkomyślności w wodzie może dojść do nieszczęśliwych wypadków czy śmierci.
Pamiętajmy!
- Nie wolno wchodzić do wody zaraz po długotrwałym opalaniu się na słońcu – może
to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. - Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
- Kąpiemy się tylko w miejscach strzeżonych, przestrzegamy regulaminów kąpielisk.
- Nie wolno skakać do wody na tzw. „główkę", zwłaszcza jeżeli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.
- Nie wchodzimy do wody podczas burzy, silnego wiatru i mgły.
- Unikamy miejsc z wodorostami, zimnymi prądami i zawirowaniami.
- Nie wchodzimy do wody zaraz po spożyciu posiłku.
- Przed wejściem do wody stopniowo schładzamy ciało.
- Jeżeli jesteśmy nad wodą z małoletnimi dziećmi, czuwamy nad ich bezpieczeństwem w czasie kąpieli.
- Podczas kąpieli zwracamy uwagę na osoby przebywające obok nas w wodzie.
- Korzystając ze sprzętu wodnego upewniamy się, że jest on sprawny. Dzieci oraz osoby nie umiejące pływać powinny mieć na sobie specjalne kamizelki.
Tylko ostrożność i zdrowy rozsądek może zapewnić nam bezpieczeństwo w czasie korzystania z wodnych kąpieli. Najlepsze na odpoczynek są kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strefa dla nieumiejących pływać oznaczona jest bojami koloru czerwonego, głębokość wody w tym miejscu wynosi
do 120 cm. Poza tą strefą znajduje się „pas bezpieczeństwa” o szerokości 5 m i głębokości
do 130 cm. Dalej znajduje się strefa dla umiejących pływać, oznaczona bojami koloru żółtego o głębokości do 4 m. Najbezpieczniej kąpać się, gdy woda ma temperaturę powyżej 18 stopni Celsjusza. Nigdy nie wchodzimy do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga. Jeśli zauważymy przypadek tonięcia lub jakiś inny wypadek nad wodą, natychmiast wzywamy pomoc powiadamiając Ratownika WOPR, Policji lub Straży Miejskiej lub dzwonimy
na nr 112.