Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie eksperckie stołecznych policjantów

Data publikacji 15.12.2014

Wydział Prewencji Komendy Stołecznej Policji wspólnie z Impresariatem Programu PaT Komendy Głównej Policji w dniach 10 i 11 grudnia br. zorganizował szkolenie dla funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji w ramach projektu Pat/E zainicjowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W szkoleniu udział wzięli również policjanci garnizonu mazowieckiego oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy. W sumie w szkoleniu udział wzięło ponad 200 funkcjonariuszy.

W szkoleniu zorganizowanym w sali kina Muranów w Warszawie wzięli udział komendanci komisariatów Policji i naczelnicy wydziałów prewencji z komend rejonowych i powiatowych Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze zajmujący się zagadnieniami prewencji kryminalnej, zapobieganiem i zwalczaniem demoralizacji i przestępczości wśród osób nieletnich oraz dzielnicowi. Na zaproszenie Komendanta Stołecznego Policji insp. Michała Domaradzkiego w szkoleniu udział wzięli również policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Gośćmi szkolenia eksperckiego byli także funkcjonariusze Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Wszyscy uczestnicy szkolenia na co dzień są zaangażowani w działania profilaktyczne, uczestnicząc w spotkaniach z przedstawicielami samorządów lokalnych, mieszkańcami, kadrą pedagogiczną placówek oświatowych, a przede wszystkim z dziećmi, młodzieżą i rodzicami.

Szkolenie otworzył Naczelnik Wydziału Prewencji mł. insp. Piotr Idzikowski, który podkreślił rolę i zadania jakie spoczywają na policjantach zaangażowanych w działania profilaktyczne podejmowane na terenie garnizonu stołecznego. Szereg własnych inicjatyw i programów profilaktycznych buduje pozytywny wizerunek stołecznej Policji wśród mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów. Realizowane przedsięwzięcia adresowane do szerokich grup społecznych znacząco wpływają na poczucie bezpieczeństwa nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych, w tym także seniorów.

Pierwszy dzień szkoleniowy podzielony został na dwie części, spośród których w pierwszej z nich przewodnimi tamatami były zagadnienia służby prewencji Policji – działania podejmowane na rzecz zapobiegania przestępczości, natomiast w drugiej zagrożenia dzieci i młodzieży w Internecie. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KSP przedstawili rolę i zadania Policji w procedurze Niebieskiej Karty, służby dzielnicowego w aspekcie obowiązujących przepisów, współdziałanie służb i instytucji w przypadku zagrożenia życia i zdrowia osoby małoletniej oraz aspekty postępowania w sprawach o wykroczenia. Asp. szt. Tomasz Budka z Wydziału Postępowań Administracyjnych KSP omówił zagadnienia związane z kontrolą legalności pobytu cudzoziemców a podinsp. Andrzej Waśniewski z Wydziału Konwojowego KSP przedstawił problematykę związaną z konwojami i doprowadzeniami osób zatrzymanych oraz służby w PDoZ. W drugiej części szkolenia przedstawiciele Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK omówili aspekty prawne zagrożeń internetowych, podstawy bezpieczeństwa komputerowego i przegląd najpopularniejszych zagrożeń teleinformatycznych oraz obraz sieciowych zagrożeń dzieci i młodzieży z perspektywy zgłoszeń do Dyżurnet.pl.

Drugiego dnia szkolenia do stołecznych policjantów dołączyli funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji zs.  w Radomiu oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Mottem przewodnim tego dnia była przemoc rówieśnicza wśród dzieci i młodzieży oraz współpraca Policji z samorządami lokalnymi na rzecz bezpieczeństwa. Szkolenie rozpoczęła prelekcja nadkom. Magdaleny Żaboklickiej i Magdaleny Jagodzińskiej z Wydziału Psychologów KSP, która przybliżyła uczestnikom rodzaje i symptomy przemocy występującej wśród dzieci i młodzieży a także portret sprawcy i ofiary przemocy. Niezwykle interesującym zagadnieniem prelekcji była cześć poświęcona rozmowie z ofiarą i sprawcą przemocy. Budowę, wdrażanie i ewaluację programów profilaktycznych oraz dobre praktyki współpracy Policji z samorządami lokalnymi na rzecz przeciwdziałania przestępczości omówiła mgr Katarzyna Jurzak – Mączka Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów. Funkcjonariusze Wydziału Realizacyjnego KSP przedstawili uczestnikom szkolenia problematykę „aktywnego strzelca” oraz zaprezentowali kolejny już film z serii „Nie ryzykuj” – wtargnięcie napastnika do placówki oświatowej. Z dużym zainteresowaniem spotkała się prelekcja na temat wystąpień publicznych i współpracy z środkami masowego przekazu, którą przygotował mł. insp. Marcin Szyndler – Pełnomocnik Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka.

Szkolenie funkcjonariuszy zamknął insp. Grzegorz Jach – Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, który omówił między innymi rolę Policji w kształtowaniu postaw i promowaniu bezpieczeństwa. Podkreślił znaczenie współczesnych form i kierunków pracy profilaktycznej, w tym profilaktyki rówieśniczej opartej na wolontariacie. Inspektor Grzegorz Jach przedstawił nowe kierunki w programie „Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji oraz zapowiedział jubileuszowy X przystanek PaT, który odbędzie się w czerwcu na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na zakończenie szkolenia policjanci mieli okazję poznać uczestników odbywającego się równolegle szkolenia eksperckiego działania PaT/E. Eksperci obydwu szkoleń mogli wymienić się swoimi doświadczeniami w budowaniu działań profilaktycznych wśród młodzieży.

Całość szkolenia podsumował mł. insp. Piotr Idzikowski – Naczelnik Wydziału Prewencji KSP, który podkreślił to, iż dwa dni szkolenia pozwoliły na usystematyzowanie wiedzy w wielu obszarach dotyczących służby prewencji oraz współczesnych zagrożeń teleinformatycznych. Szkolenie było też okazją na poznanie dobrych praktyk współpracy Policji z samorządami lokalnymi w budowaniu wspólnych działań na rzecz przeciwdziałania przestępczości. Omówione podczas szkolenia treści, z całą pewnością pomogą policjantom w jeszcze lepszym realizowaniu zadań służbowych, których efektem jest jakość podejmowanych działań profilaktycznych oraz coraz większe poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców i zaufania do Policji.

pp

Zdjęcia: Zespół Prasowy KSP 

Powrót na górę strony