Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień pracy stołecznych policjantów konnych

Data publikacji 10.02.2015

Wykorzystanie koni w Policji nawiązuje do tradycji formacji konnych Policji Państwowej z okresu międzywojennego. Policja Konna była wówczas wzorcowo zorganizowana, a z jej doświadczeń korzystały policje państw zachodnich. Obecnie Ogniwo Konne znajduje się w strukturach organizacyjnych Wydziału Wywiadowczo Patrolowego Komendy Stołecznej Policji i posiada 24 konie rasy śląskiej. Patrole konne pełnią służbę na terenach trudno dostępnych, w okolicach rozlewisk, akwenów, lasów i terenów zielonych oraz biorą udział w zabezpieczaniu imprez masowych.

Konie w służbie warszawskiej Policji

Na podstawie Ustawy z 24.07.1919 roku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w dniu 05.12.1923 roku wydano okólnik w sprawie utworzenia Rezerwowych Oddziałów Policji Państwowej, w tym powołano Rezerwę Konną przy Komendzie Stołecznej.

Zgodnie z Zarządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 28.08.1936 roku, z dotychczasowej Rezerwy Konnej Policji Państwowej m. st. Warszawy zostaje utworzony Dywizjon Konny Policji Państwowej. Dowódcą tego Dywizjonu został nadkomisarz Mieczysław Tarwid.

Dywizjon składał się z czterech szwadronów:

  • Dowództwo i I szwadron w Warszawie mieścił się na przy ul. Ciepłej 13,
  • Szwadron II rezydował przy ul. Modlińskiej 3/5 (obecnie ul. Jagiellońska 3/5 i przy ul. Podchorążych 38, gdzie dzielił stajnie i koszary z I Dywizjonem Artylerii Konnej.
  • Rezerwa Konna (Szwadron III) stacjonował w Łodzi,
  • Rezerwa Konna (Szwadron IV) stacjonował w Sosnowcu.

Każdy szwadron liczył średnio 100 policjantów. Nawiązując do wybuchu II wojny światowej należy wspomnieć, że Policja Konna wzięła bardzo aktywny udział w Kampanii Wrześniowej m. in: I szwadron Dywizjonu Konnego m. st. Warszawy walczył w grupie „Warszawa”, II szwadron Dywizjonu Warszawskiego walczył w grupie „Małopolska Środkowa”.

W 1972 roku, kiedy to na mocy Zarządzenia Organizacyjnego Nr 026 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 01 marca 1972r. Komendant Stołeczny Milicji Obywatelskiej w Warszawie Rozkazem Organizacyjnym Nr 07/Wm/72 z dniem

21 marca 1972 roku utworzył w strukturach organizacyjnych Zmotoryzowanego Oddziału Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej – pluton konny. Posiadał on na stanie 22 konie.

Obecnie Ogniwo Konne znajduje się w strukturach organizacyjnych Wydziału Wywiadowczo Patrolowego Komendy Stołecznej Policji i posiada 24 konie rasy śląskiej.

Konie śląskie odznaczają się dobrym, wydatnym ruchem w stępie i kłusie, łagodnym i zrównoważonym charakterem. Konie te są najczęściej maści gniadej, ciemnogniadej, skarogniadej i siwej, mają wysokość w kłębie od 160 cm i więcej oraz masę ciała nawet do 800 kg, co budzi respekt przed zwierzęciem.

Patrole konne wykorzystywane są w warunkach miejskich, jak również w lasach, parkach, nad akwenami wodnymi. Patrole te poprzez swoją mobilność, w każdym terenie zapewniają szybkość i skuteczność działania.

W dniu 24 lipca 2014 roku z okazji 95-lecia powstania Policji Państwowej, z rąk Komendanta Stołecznego Policji, pododdział konny otrzymał, odtworzone na podstawie Rozkazu z 1939 roku Komendanta Głównego Policji Państwowej gen. bryg. Kordiana Zamorskiego, historyczne proporce Dywizjonu Konnego Policji Państwowej.

Proporczyk wykonany jest z sukna i ma kształt prostokątny z trójkątnym wycięciem, tworzącym rozwidlenie proporczyka. Podzielony jest przez całą szerokość na dwie części: prostokąt z rozwidleniem i kwadrat.

Barwy prostokątów i kwadratów są różne dla każdej jednostki (Dywizjonu i Szwadronów). Kolorystykę barw proporczyków stanowi kolor: czerwony, żółty, granatowy, chabrowy i biały. Nawiązują one do flagi m. st. Warszawy – jeden z symboli miejskich (flaga oficjalnie zatwierdzona przez władze miasta w 1938 roku) i Policji Granatowej.

Barwy proporczyków były znakiem rozpoznawczym Dywizjonu i szwadronów konnych Policji.     

Pod patronatem Komendanta Głównego Policji od 1999 roku w Częstochowie organizowany jest Międzynarodowy Turniej Drużyn Konnych Policji.

W powyższym turnieju reprezentanci Komendy Stołecznej Policji zajmowali drużynowo m. in. kolejne miejsca:

  • II miejsce w I Turnieju Drużyn Konnych Policji „Częstochowa 1999”,
  • III miejsce w X Międzynarodowym Turnieju Drużyn Konnych Policji „Częstochowa 2010”,
  • V miejsce w XI i XIII Międzynarodowym Turnieju Drużyn Konnych Policji „Częstochowa 2011 i 2013”,
  • III miejsce w XIV Międzynarodowym Turnieju Drużyn Konnych Policji „Częstochowa 2014”.
Powrót na górę strony