Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczepienia dla policjantów

Data publikacji 17.10.2014

Około 200 policjantów Komendy Stołecznej Policji wzięło udział w programie bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie. Wśród funkcjonariuszy, którzy chcą w ten sposób zminimalizować ryzyko zachorowania i powikłań pogrypowych byli policjanci m.in. OPP, WOPD, WWP, WRD, Wydziału Konwojowego oraz komisariatów specjalistycznych Policji. Szczepienia zostały wykonane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Chętni zgłaszali się do zorganizowanego w KSP punktu szczepień i po zakwalifikowaniu przez prowadzącego badanie lekarza mogli przyjąć szczepionkę. Akcja cieszyła się zainteresowaniem stołecznych funkcjonariuszy, niektórzy już dziś deklarowali chęć zaszczepienia się przeciwko grypie także w kolejnych latach.

Idea Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy i Społeczna Kampania Informacyjna realizowana w jego ramach spotkały się z aprobatą ponad 30 instytucji, w tym Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, 10 towarzystw medycznych (w tym World Medical Association), 4 organizacji zrzeszających pracodawców oraz środowiska samorządowe. Działania Kampanii skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz pracodawców.

Zalecenia Programu opierają się na definicji działań, które mają doprowadzić do wzrostu liczby szczepień przeciw grypie w Polsce, w szczególności w grupach podwyższonego ryzyka powikłań pogrypowych. Funkcjonariusze słuzb mundurowych, w tym Policji mają w codziennej słuzbie kontakt z wieloma osobami. To ważne, aby byli prawidłowo zabezpieczeni, nie tylko przez środki techniczne, ale wiedzieli także, że chronione jest ich zdrowie.

W Komendzie Stołecznej Policji od kilkunastu lat funkcjonuje Zespół ds. Medycyny Pracy, który realizuje podstawowe przedsięwzięcia Komendanta Stołecznego Policji w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej policjantów i pracowników stołecznego garnizonu. Najważniejszymi obszarami działania w tym zakresie są: badania profilaktyczne, szczepienia ochronne i opieka medyczna po ekspozycji na zakażenie w służbie lub pracy, zabezpieczenie medyczne akcji policyjnych i wyposażenie w środki ochrony osobistej.

W ramach umów o profilaktycznej opiece zdrowotnej, realizowane są także zadania z zakresu promocji zdrowia, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mają one postać tzw. "Białych Sobót", organizowanych dwa razy do roku dla wszystkich policjantów i pracowników stołecznego garnizonu Policji. Rocznie ponad 500 osób korzysta z porad i konsultacji lekarskich, które uzyskują też ponad 200 wyników badań analitycznych i obrazowych. W bieżącym roku, I Biała Sobota przeprowadzona była 17 maja i 11 października.

Niezwykle istotnym elementem ochrony zdrowia w KSP jest zapobieganie zakażeniom w służbie i pracy. W decyzji KSP wymieniono te stanowiska, na których występuje największe ryzyko zakażenia WZW typu B, tężcem z błonicą, kleszczowym zapaleniem mózgu. W szczególności wskazanie do szczepień obejmuje policjantów pełniących służbę w komórkach organizacyjnych, powołanych do ds. oględzin (w tym w pionie kryminalnym i ruchu drogowego, analiz kryminalistycznych i konwojowania osób). W przypadku ekspozycji na zakażenie, policjant otoczony jest opieką medyczną, postępuje zgodnie z procedurą, której treść zawarta jest we wkładce do legitymacji służbowej i poddaje się zabiegom we wskazanym szpitalu.

ak

Powrót na górę strony