Bezpieczeństwo nad wodą
Słońce i ładna pogoda zachęcają do wodnych kąpieli. Podczas wiosenno-letniego wypoczynku nad wodą często zapominamy o najważniejszym – o bezpieczeństwie. Policja przypomina, jak ważny jest rozsądek i radzi, jak ustrzec się przed tragedią.
Dane Policji pokazują, że najczęstszymi ofiarami wypadków utonięć są niepełnoletni oraz osoby nietrzeźwe, które do wody w ogóle wchodzić nie powinny. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: brawura, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania lub nieodpowiednie przygotowanie się do kąpieli, alkohol, ale także brak właściwego nadzoru dorosłych nad najmłodszymi. Część utonięć to wypadki losowe, które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragedii. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.
DLATEGO PAMIĘTAJMY:
- Należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione.
- Nie wolno zażywać kąpieli po spożyciu alkoholu.
- Nie należy skakać do zbiorników wodnych, których nie znamy.
- Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza.
- Nie wolno gwałtownie się zanurzać.
- Będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet jeśli jest to staw na własnej posesji.
- Należy pamiętać, że każde zbliżenie się do wody może być niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich warunków bezpieczeństwa.
- Ze sprzętu wodnego należy korzystać tylko w kamizelkach ratunkowych.
NIE LEKCEWAŻ WODY I NIE PRZECENIAJ SWOICH UMIEJĘTNOŚCI!
hkk/wyk. mat KGP