Chroń swój telefon
Stołeczni policjanci wspólnie z operatorem sieci komórkowej Plus przygotowali ulotki informujące, jak ustrzec się kradzieży telefonu komórkowego. Kilka tysięcy ulotek trafi do tych, którzy posiadają lub zamierzają nabyć aparat.
Z policyjnych doświadczeń wynika, że łupem złodziei oprócz pieniędzy i dokumentów padają także telefony komórkowe. Tracą je m.in.: pasażerowie komunikacji miejskiej, klienci sklepów oraz petenci urzędów, okradani przez kieszonkowców. Sprawcy wykorzystują najczęściej naszą nieuwagę i roztargnienie. Zanim się zorientujemy, telefon warty czasami nawet kilka tysięcy złotych zostaje skradziony. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy stołeczni policjanci wspólnie z Plusem przygotowali kilka tysięcy ulotek z poradami, jak ustrzec się kradzieży telefonu komórkowego. Zainteresowani znajdą w ulotkach również adresy warszawskich jednostek policji, w których można złożyć zawiadomienie o kradzieży.
Najważniejsze informacje to:
- podczas korzystania z telefonu na ulicy, w autobusie, tramwaju lub pociągu zachowaj wzmożoną czujność,
- nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni – to jest ulubione miejsce poszukiwań złodzieja,
- pamiętaj! Chowając telefon po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie ma go szukać,
- jeśli udajesz się w miejsce, gdzie nie będziesz mógł mieć ciągle telefonu przy sobie, jak np.: basen, siłownia, szpital, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub czy jest inne zabezpieczenie szatni,
- nie zostawiaj telefonu bez nadzoru - w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta) czy na stoliku w pubie,
- rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem,
- zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły!
- zachowaj numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI, dzięki temu łatwiej będzie można go zlokalizować. Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon.
Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej swojego operatora - zablokuje on twoje konto. Następnie zgłoś ten fakt na Policję.
Ulotki dostępne w warszawskich salonach operatora.
Wydział Prewencji Komendy Stołecznej Policji
Biuro Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A