Aktualności

Policjanci szkolą się w NASK

Data publikacji 25.03.2024

W dniu 21 marca 2024 r. w siedzibie NASK w Warszawie odbyło się szkolenie skierowane do funkcjonariuszy garnizonu stołecznego, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Specjaliści ds. profilaktyki, specjaliści ds. nieletnich oraz oficerowie prasowi wzbogaceni zostali o dodatkową wiedzę. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w kontaktach z szeroko rozumianym bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, a także początkiem rozmów – jak możemy działać razem.

Funkcjonariusze Policji, aby rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, ciągle podnoszą swoje kwalifikacje. Tak jest też w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Postęp technologiczny i tempo zmian, jakie zachodzą, w cyberświecie wymusza od podmiotów, odpowiedzialnych za najmłodszych, doskonalenia i poszerzania swojej wiedzy. Jednym z takich działań, a także początkiem współpracy było szkolenie, których odbiorcami byli funkcjonariusze garnizonu stołecznego, na co dzień pracujący z dziećmi i młodzieżą. W siedzibie NASK dowiedzieli się jakie kroki podejmować i jaką przyjąć taktykę, aby dokładniej rozpoznawać przestępcze metody w cyberprzestrzeniSpotkanie otworzył Adam Marczyński – Zastępca Dyrektora NASK-PIB ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji. Anna Rywczyńska, Kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberbezpieczeństwa wyjaśniła – czym jest i jak rozumieć profilaktykę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Zespół Dyżurrnet.pl oraz Dział Budowania Świadomości i Cyberbezpieczeństwa omówili wiele istotnych tematów. Poruszona została kwestia spotkania policjant – dziecko. Często takie spotkanie może być dla obu stron trudne. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, o co zadbać podczas takich spotkań i rozmów, oraz na co zwrócić szczególną uwagę według psychologa.

Kolejnym ważnym tematem była cyberprzemoc. Nie zawsze jest to tylko sprawca i ofiara agresji, ale także świadek. Funkcjonariusze dowiedzieli się jaki model pracy będzie najodpowiedniejszy do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku każdej z tych osób.

Poruszone zostały również takie tematy jak:

  •     Patostreamy – szkodliwe treści.
  •     Socjotechnika, czyli jak cyberprzestępcy wykorzystują nasze słabości.
  •     Seksualne wykorzystywanie dzieci, w tym self generated content, wyniki badania i kampania ,,Nie na pokaz”
  •     Zagrożenia w mediach społecznościowych.

Zaangażowanie prowadzących, jak i uczestników spotkania świadczy o tym, że poruszona podczas szkolenia tematyka jest niezwykle ważna. Intensywne zmiany zachodzące w cyberprzestrzeni należy śledzić na bieżąco. Dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, iż rozpoczęta współpraca z NASK to tylko początek wspólnego dążenia do zapewnienia bezpieczeństwa i udzielania pomocy dzieciom, młodzieży a niejednokrotnie także dorosłym.

 

 

 

 

Powrót na górę strony