Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Projekt Escapetruck: Czy można uciec od horroru handlu ludźmi?

Data publikacji 18.10.2023

Wyjątkowy edukacyjny projekt Escapetruck po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Jego dwudniowa edycja wystartuje w Warszawie w poniedziałek, 23 października, o godz. 10 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich (przed kinem Kinoteka). Uroczystego otwarcia dokona Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Pani Daphne Bergsma oraz przedstawiciele miasta oraz Policji i Straży Granicznej, które współpracowały z Ambasadą przy realizacji inicjatywy w Warszawie. Przedsięwzięcie to w nowatorski i zaskakujący sposób zwraca uwagę na kwestię handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego.

Obecni na miejscu policjanci będą udzielać informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz skutków handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat. Escapetruck będzie dostępny dla odwiedzających od godz. 10 w poniedziałek, 23 października, do wczesnych godzin popołudniowych we wtorek, 24 października.

Escapetruck jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape i powstał przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Projekt został zainicjowany w naszym kraju przy ścisłej współpracy z Centrum Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną.

Zagadnienie handlu ludźmi zostaje tu przedstawione odwiedzającym w formie escape roomu. Mimo że jest to gra, jej uczestników czeka szokujące i skłaniające do głębokiej refleksji doświadczenie.

Uczestnicy poznają prawdziwe historie kobiet, które padły ofiarą handlu ludźmi w Polsce, a którym udało się wydostać z rąk oprawców dzięki skoordynowanej akcji i pomocy służb. Podczas gry uczestnicy – w grupach do 6 osób – muszą wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Kluczowym zadaniem graczy będzie pomoc wirtualnej ofierze w wydostaniu się z niezmiernie trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Pomieszczenia w escape roomie zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy. Można spodziewać się nieprzyjemnych dźwięków oraz zapachów i poczuć się jak w potrzasku. Warto zdobyć się na odwagę i podjąć wyzwanie, które pomoże nam zrozumieć, z jakim dramatem mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi.

Należy pamiętać, że Polska jest obecnie nie tylko krajem pochodzenia dla ofiar handlu ludźmi, ale przebiega przez nią szlak tranzytowy wykorzystywany przez przestępców. Nasz kraj stał się także miejscem docelowym, do którego są przerzucane ofiary. Według oficjalnego rządowego raportu opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych najczęstszymi formami wykorzystywania ofiar handlu ludźmi na terenie Polski są przede wszystkim praca przymusowa lub usługi o charakterze przymusowym, a na drugim miejscu wykorzystanie seksualne.  

Handel ludźmi jest procederem przestępczym niemal w całości zdominowanym przez zorganizowane grupy przestępcze, w dużej mierze o charakterze międzynarodowym. Skuteczność walki z tym zjawiskiem zależy zatem od ścisłej współpracy odpowiednich służb wielu krajów. Nie można jednak nie zauważyć, jak istotna jest świadomość społeczna dotycząca handlu ludźmi. Nowatorski projekt Escapetruck uwrażliwia nas na cierpienie ofiar, przekazując jednocześnie konkretną wiedzę na temat jednego z najbardziej dramatycznych współczesnych zjawisk.   

Powrót na górę strony