Akcje, działania

Nie bądź karpiem - nie daj się złowić.

Data publikacji 15.12.2011

Wydział Wywiadowczo- Patrolowy Komendy Stołecznej Policji postanowił ponownie wdrożyć działania mające na celu obniżenie przestępczości pospolitej, jaką są kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. W tym roku wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego przygotowano i rozpoczęto od dnia 15 grudnia akcję „Nie bądź karpiem - Nie daj się złowić”. Mają one na celu przeciwdziałanie przestępczości przeciwko mieniu w komunikacji miejskiej, a także w rejonie przystanków zlokalizowanych w okolicach centrów handlowych.

Poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez Policję. Jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa i zagrożeń na terenie m. st. Warszawy, cześć zdarzeń o charakterze kryminalnym ma miejsce w rejonach o specyfice, która powoduje, że Policja nie ma bezpośredniego wpływu na ich ograniczenie. Mając na uwadze potrzebę dalszej poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w środkach transportu (Info ZTM) miejskiego oraz poczucie bezpieczeństwa klientów podróżujących do placówek handlowych, jak też zbliżający się okres wzmożonych zakupów związany ze zbliżającymi się Świętami oraz Nowym Rokiem, postanowiono wprowadzić i realizować działania prewencyjne i profilaktyczne ukierunkowane na zmniejszenie skali tego zjawiska.

Policjanci Wydziału Wywiadowczo–Patrolowego będą prowadzili działania w trzech płaszczyznach:

· Działania edukacyjne, polegające na kontrolowanym inscenizowaniu przez policjantów momentów kradzieży kieszonkowych, w celu uświadomienia wytypowanym osobom, jak nieuwaga, brak nadzoru nad posiadanym mieniem, może zachęcić potencjalnych złodziei do kradzieży. Jednocześnie realizujący rozdawać będą opracowane dla potrzeb akcji ulotki informacyjne „Nie bądź karpiem, nie daj się złowić”. Jednocześnie w środkach komunikacji miejskiej będą emitowane filmy edukacyjne o tym jak uchronić się przed złodziejami. Działania te rozpocznie 6 grudnia emisja odcinka serialu "Na Wspólnej", w którym kampania edukacyjna została wpleciona w scenariusz. Odcinek ten będzie promował działania i edukował pod katem właściwych zachowań pasażerów komunikacji miejskiej. Na potrzeby kampanii został przygotowany materiał filmowy w postaci spotu z udziałem Macieja Orłosia, Pawła Nastuli i Anny Guzik. Jego przesłaniem jest walka z obojętnością oraz promowanie reagowania obywateli na wszelkie przejawy działań przestępczych. 

· Działania prewencyjne, polegające na odpowiednim kierowaniu policjantów umundurowanych z wydziału wywiadowczo–patrolowego KSP i Referatu Współpracy z Policją Straży Miejskiej oraz patroli z psami służbowymi i patroli konnych, kierowanych do codziennej służby prewencyjnej. Wyznaczone patrole działać będą w rejonach ciągów komunikacyjnych, przystankach przy centrach handlowych z zadaniem prewencyjnego oddziaływania mającego przeciwdziałać popełnianiu przestępstw i wykroczeń przeciwko mieniu oraz zatrzymywaniu sprawców czynów zabronionych. Ponadto, w celu skutecznego wyeliminowania potencjalnych sprawców wykroczeń i przestępstw w środkach komunikacji miejskiej, realizowane będą wspólne patrole policji z kontrolerami ZTM.

· Działania wywiadowcze, polegające na prowadzeniu działań przede wszystkim przez sekcję do walki z kradzieżami kieszonkowymi mające na celu ujęcie na gorącym uczynku złodziei kieszonkowych operujących w środkach komunikacji miejskiej oraz w rejonach centrów handlowych. Działania te będą wspierane przez policjantów nieumundurowanych z referatów wywiadowczych WWP KSP, kierowanych do codziennej służby. Patrole te będą pracować w sposób analogiczny, jak patrole mundurowe, ze szczególnym ukierunkowaniem na obserwację, typowanie i zatrzymywanie potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń.

Powrót na górę strony