Leonardo da Vinci

Kontrola policji nad bronia palną (2013-2014) cz. 2

Data publikacji 04.12.2014

W październiku br. zakończona została realizacja projektu „Kontrola Policji nad bronią palną: doskonalenie policjantów na rzecz bezpieczeństwa obywateli” w ramach programu Leonardo da Vinci. Funkcjonariusze oraz pracownicy Komendy Stołecznej Policji odwiedzili jednostki policji w europejskich krajach realizując tym samym cel programu tj. wspieranie budowania partnerstw międzynarodowych oraz współpraca w grupie zróżnicowanych instytucji z krajów europejskich ukierunkowanych na wypracowywanie oraz wdrażanie wspólnych narzędzi i rozwiązań w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego.

Projekt ten był kontynuacją realizowanego w latach 2010-2011 szkolenia w zakresie sprawowania nadzoru nad bronią i amunicją w krajach UE. Dzięki dofinansowaniu ze środków UE uczestnicy projektu mieli możliwość podnoszenia i doskonalenia zawodowego w dziedzinie uzyskiwania pozwoleń na broń dla osób fizycznych i podmiotów, wwozu i wywozu broni i amunicji z i na teren poszczególnych krajów europejskich oraz dokumentów niezbędnych w przedmiotowym zakresie, jak również zapoznania się ze strukturami Policji innych krajów i instytucji cywilnych właściwych w sprawach wydawania pozwoleń na broń.
W pierwszym etapie realizacji projektu funkcjonariusze i pracownicy KSP odbyli wymiany doświadczeń w: Stołecznej Policji Lizbony, Generalnym Dyrektoriacie Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Chorwacji oraz Gwardii Cywilnej w Madrycie.

W drugim etapie realizacji projektu odbyły się cztery wymiany:

1. W dniach 07-13 września 2014r. delegacja KSP odbyła wizytę w Generalnym Dyrektoriacie Narodowej Policji Francji. W trakcie pobytu nastąpiła wymiana doświadczeń w zakresie obowiązujących przepisów prawnych i procedur dot. wydawania pozwoleń na broń oraz zasad przewożenia broni palnej i amunicji. Polska delegacja miała możliwość zapoznania się m.in. z administrowanym przez MSW systemem informatycznym „AGRIPPA”, w którym rejestrowane są  m.in. osoby posiadające pozwolenie na broń, z których zdecydowaną większość stanowią myśliwi (ok. 1,4 mln.).
 


(w Komendzie Policji w Ankarze)

2. Podczas wizytacji w Komendzie Policji w Ankarze, która odbyła się w dniach 21-27 września 2014r. uczestnicy zapoznali się z bardzo szczegółowymi zasadami wydawania pozwoleń na broń dla osób fizycznych, policjantów, urzędników państwowych i osób wykonujących określone profesje. Zostały również przedstawione warunki jakie muszą być spełnione podczas wyrobu oraz obrotu materiałami wybuchowymi. Ponadto, omówiono zasady wydawania licencji dla pracowników ochrony.

3. Na przełomie września i października, w dniach 28.09.–04.10.2014r. pracownicy KSP gościli w Północnej Prefekturze Policji w Tallinie.
Wizyta w Estonii m.in. pozwoliła na poznanie wyjątkowo rozbudowanego i doskonale funkcjonującego IT systemu Policji – POLIS oraz działającego w jego ramach rejestru broni, w którym gromadzone są wszystkie informacje dotyczące osób i podmiotów posiadających pozwolenia na broń palną.
W Estońskim Instytucie Kryminalistycznym uczestnicy poznali nowoczesne urządzenia tj. skanery i mikroskopy umożliwiające rozpoznawanie I identyfikowanie amunicji i łusek. Członkowie delegacji mieli okazję również zobaczyć praktyczne funkcjonowanie oprogramowania komputerowego, stosowanego do badań porównawczych w/w.



(w Północnej Prefekturze Policji w Tallinie)

4. W dniach 12–18 października 2014r. delegacja KSP przebywała z wizytą w Prezydium Policji w Monachium. Poznali strukturę bawarskiej Policji, w szczególności jednostki zajmujące się zwalczaniem przestępstw z użyciem broni oraz nielegalnego posiadania broni, amunicji i materiałów wybuchowych. W Bawarskim Urzędzie Ocen Balistycznych w Monachium zorganizowany został obszerny wykład dotyczący przepisów prawnych oraz norm stosowanych przy badaniach balistycznych, procesu kontroli broni nowo wytworzonej przed dopuszczeniem jej do obrotu oraz wydawanie certyfikatów broni oraz badań balistycznych broni i amunicji strzeleckiej.
Z uwagi na fakt, iż Niemcy są największym unijnym sąsiadem Polski bardzo istotnym w realizacji zadań Wydziału Postępowań Administracyjnych KSP było spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta w Monachium (Kreisverwaltungsreferat - KVR), podczas którego m.in. wymieniono doświadczenia w zakresie uregulowań prawnych dotyczących wydawania pozwoleń na broń, klasyfikacji broni oraz dokumentów niezbędnych do obrotu bronią i amunicją pomiędzy indywidualnymi posiadaczami pozwoleń na broń i podmiotami gospodarczymi.
 


(w Prezydium Policji w Monachium)

Tego typu projekty umożliwiają organizacjom z różnych krajów UE współpracę dot. kształcenia i szkolenia zawodowego. Ponadto uczestnicy niniejszego projektu, zarówno z KSP, jak i organizacji partnerskich, mieli możliwość zapoznania się z odmiennymi przepisami prawa oraz istotnymi na gruncie międzynarodowym procedurami w zakresie nadzoru nad bardzo ważną dziedziną jaką jest „broń palna i amunicja i ich transport”.
Zważywszy na fakt, iż w wielu europejskich krajach regulacje wydawania, cofania i kontroli nad posiadanymi pozwoleniami na broń są zróżnicowane ze względu na ilości i rodzaje przyznawanych uprawnień, ważnym elementem było zdobycie wiedzy o sposobie realizacji zadań w tym zakresie, co  zgodnie z założeniami programu Leonardo da Vinci skutkować będzie wprowadzaniem nowych, ciekawych rozwiązań, metod i praktyk w bieżącej pracy zarówno Komendy Stołecznej Policji, jak również innych jednostek policji i organizacji współpracujących.
Ponadto wymiana doświadczeń i rozszerzanie współpracy na poziomie europejskim ułatwi w przyszłości sprawne i profesjonalne przekazywanie wiedzy i informacji wszystkim osobom zainteresowanym nabywaniem broni i amunicji poza granicami kraju oraz sposobu przewożenia jej zgodnie z obowiązującymi w danym państwie procedurami.  
W toku międzynarodowej współpracy funkcjonariusze i pracownicy KSP uczestniczący w projekcie zdobyli szerokie doświadczenie w zakresie sprawdzonych w krajach partnerskich rozwiązań pod kątem merytorycznym, prawnym, językowym, oraz kulturowym, co zostanie wykorzystane podczas opracowywanego programu szkoleniowego. Programem tym zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy jednostek organizacyjnych KSP, wybranych komend powiatowych i rejonowych oraz i stowarzyszeń cywilnych, tj. m.in. Polski Związek Łowiecki i Polski Związek Strzelectwa Sportowego.
Na str. Internetowej Wydziału Postępowań Administracyjnych KSP będzie można zapoznać się z europejskimi uregulowaniami prawnymi dot. uzyskania pozwoleń na broń dla osób fizycznych i podmiotów zajmujących się obrotem bronią i amunicją w krajach partnerskich.

Powrót na górę strony