Leonardo da Vinci

Kontrola policji nad bronia palną (2013-2014) cz. 1

Data publikacji 27.05.2014

W marcu br. Komenda Stołeczna Policji rozpoczęła realizację kolejnego projektu finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci będącego częścią programu Uczenie się przez całe życie. Jest to program z dziedziny edukacji i doskonalenia zawodowego, którego celem jest wspieranie współpracy między systemami edukacji i szkoleń w krajach uczestniczących. Podstawowe cele programu to promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Projekt ten jest kontynuacją realizowanego w latach 2010-2011 projektu KSP pt.: „Europejska Karta Broni – szkolenie w zakresie sprawowania nadzoru nad bronią i amunicją w krajach UE”. Podstawowym celem projektu była wymiana wiedzy i doświadczenia w zakresie szeroko pojętej problematyki dotyczącej broni i amunicji. Partnerami KSP w projekcie były stołeczne policje z następujących krajów: Bułgaria, Czechy, Finlandia, Litwa, Rumunia, Słowacja oraz Węgry, Anglia i Łotwa. Uczestnictwo w programie przyczyniło się do uzyskania niezbędnej wiedzy i jest na bieżąco wykorzystywane w bieżącej pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Wydziału Postępowań Administracyjnych, którzy realizują problematykę pozwoleń na broń na terenie Komendy Stołecznej Policji. Ponadto w przedmiotowym temacie przeprowadzono szereg szkoleń dla pracowników innych komend podlegających KSP.

W roku 2013 r. Komenda Stołeczna Policji opracowała nowy wniosek projektowy w ramach programu Leonardo da Vinci o tytule „Kontrola policji nad bronią palną: doskonalenie policjantów na rzecz bezpieczeństwa obywateli”. I tym razem głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy policjantów i pracowników KSP na temat szeroko rozumianego nadzoru nad bronią i amunicją na poziomie międzynarodowym, krajowym i lokalnym.

Do projektu na zasadzie partnerstwa zgłosili się jednostki policji z Portugalii, Chorwacji, Hiszpanii, Estonii, Francji, Turcji i Niemiec.

Do tej pory odbyły się spotkania w Portugali, Chorwacji i Hiszpanii, podczas których dokonano wymiany doświadczeń w zakresie regulacji prawnych dot. wydawania pozwoleń na broń palną osobom fizycznym i podmiotom, jak również omówiono kwestie przewożenia broni oraz obrotu bronią wynikające z prawa wspólnotowego.

Pierwsza wymiana doświadczeń odbyła się w Stołecznej Policji Lizbony w dniach 16-22.03.2014 r. pomiędzy funkcjonariuszami oraz pracownikami Komendy Stołecznej Policji i Comando Metropolitano de Lisboa, odpowiedzialnymi za nadzór nad sprawami broni, amunicji, materiałów wybuchowych, materiałów pirotechnicznych, agencji ochrony i ich pracowników. Zgodnie z założeniami projektu uzyskano niezbędne do dalszego szkolenia pracowników policji informacje, materiały, wzory dokumentów. Szczególną uwagę zwrócono na  sposób rozliczania broni, zabezpieczonej w depozycie poprzez jej sprzedaż lub przekazywanie do dalszego użytkowania Policji.

 

Partnerem wymiany w Chorwacji (Zagrzeb 6-12.04.2014 r.) był Generalny Dyrektoriat Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Poza programową wymianą doświadczeń funkcjonariusze chorwackiej policji zaprezentowali skuteczność wieloletniego programu odzyskiwania broni palnej i materiałów wybuchowych, zgromadzonych przez mieszkańców lub porzuconych w czasie wojny oraz zapoznali z aktualnie trwającym programem adresowanym do dzieci w zakresie uświadamiania jakie zagrożenie niesie za sobą nieumiejętne posługiwanie się bronią i materiałami wybuchowymi.

 

 

W trakcie szkolenia w Madrycie (11-17.05.2014 r.), szczególną uwagę zawrócono na kwestie dotyczące transportu, kontroli nad wywozem i wwozem broni i amunicji na/z terytorium Hiszpanii, w szczególności w zakresie procedury uzyskiwania pozwoleń na wwóz broni przez cudzoziemców oraz ograniczeń ilości broni i amunicji możliwej do wwiezienia. Delegacja polskiej Policji miała również możliwość bezpośredniej obserwacji pracy funkcjonariuszy  Gwardii Cywilnej, zajmującej się przedmiotową tematyką w siedzibie Interwencyjnej Centrali Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (ICAE).

 

 

Po zakończeniu projektu zostanie opracowany program szkoleniowy, którym objęci zostaną funkcjonariusze i pracownicy wszystkich jednostek organizacyjnych KSP, również komend powiatowych, rejonowych oraz innych stowarzyszeń cywilnych takich jak Polski Związek Łowiecki i Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

Powrót na górę strony