Leonardo da Vinci

Bezpieczne stolice – metody zwalczania przestępczości kryminalnej w europejskich aglomeracjach (2012-2013) cz. 4

Data publikacji 05.06.2013

Ten, prowadzony w ramach Programu Leonardo da Vinci projekt, ma celu wymianę doświadczeń i poszerzenie wiedzy funkcjonariuszy Komendy w zakresie zwalczania przestępczości kryminalnej w europejskich stolicach, co zaowocować ma przeniesieniem sprawdzonych rozwiązań na polski grunt i maksymalnym ograniczeniem zjawisk niepożądanych z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli.

W listopadzie ubiegłego roku warszawska delegacja odwiedziła Brukselę. Policjanci zapoznali się ze strukturą policji belgijskiej, jej głównymi zadaniami oraz charakterystyką rejonu objętego jej działaniem ze szczególnym uwzględnieniem strefy neutralnej otaczającej Parlament Europejski. Omówiono strategię policji lokalnej, komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. Zapoznano się z polityką zapobiegania przestępczości, w tym funkcjonującą w Belgii instytucją tzw. „zatrzymania administracyjnego” oraz programami prewencyjnymi prowadzonymi przez belgijską policję.

Stołecznym funkcjonariuszom przedstawiono ogólne zasady zarządzania kryzysowego i realizacji zadań w ramach planu na wypadek katastrofy. Omówiono działania wszystkich służb zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa władz UE i międzynarodowych delegacji odwiedzających stolicę Belgii. W podsumowaniu wizyty wskazano przypadki naruszenia bezpieczeństwa publicznego, które mogą zostać skopiowane przez polskich przestępców, a także sprawdzone rozwiązania nadające się do wdrożenia w polskich realiach.

Wizyta w Wilnie w lutym br. pozwoliła stołecznym policjantom zapoznać się z jednostkami policji okręgu wileńskiego odpowiedzialnymi za utrzymanie porządku publicznego i zarządzanie operacyjne. Uczestnicy mieli możliwość poznać nowinki techniczne wspomagające działania oddziałów patrolowych, ale także taktyką operacyjną oddziałów konnych.

Z uwagi na uwarunkowania geopolityczne omówiono kompetencje i problemy, z jakimi stykają się służby migracyjne i celne. Warszawscy policjanci odwiedzili Szkołę Policyjną w Trokach, wizytowali również Centrum Badań Kryminalistycznych, gdzie mieli okazję poznać techniki badań, a także szczegóły tresury psów policyjnych i ich wykorzystanie do służby. Na zakończenie pobytu na Litwie goście odwiedzili Ogólne Centrum Pomocy, poznali jego strukturę i procedury działania.

Powrót na górę strony