Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny fałszywy krewny zatrzymany

Data publikacji 23.09.2010

Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na wnuczka” nie są bezkarni. W ręce kryminalnych z Mokotowa wpadł kolejny fałszywy krewny. Mężczyzna próbował oszukać 82-letnią kobietę na 20.000 złotych. Stołeczni policjanci wspólnie z radiem Zet przypominają, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszusta. Dzięki szybkiej reakcji starszych osób i zachowaniu szczególnej ostrożności, już wielokrotnie zatrzymywano sprawców oszust. Za to przestępstwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Policyjni specjaliści zwalczający tego typu przestępstwa na Mokotowie doskonale znają sposób działania oszustów oraz metody, jakie stosują przy wyłudzaniu znacznych kwot pieniędzy. Tym razem, z informacji posiadanych przez kryminalnych wynikało, że w ten sposób może zostać oszukana 82-letnia kobieta. Fałszywy krewny poprosił w trakcie telefonicznej rozmowy o pożyczkę w wysokości 20.000. Dzięki szybkiej rekcji policjantów nie doszło do kolejnego przestępstwa oraz utraty oszczędności całego życia. 47-letni Krzysztof W., który zjawił się po odbiór pieniędzy został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Jeszcze prawdopodobnie dzisiaj usłyszy zarzut za próbę wyłudzenia pieniędzy, a o jego dalszym losie zadecyduje prokurator i sąd.

Pamiętajmy !

Oszuści działający w ten sposób, zwykle wyszukują osobę, jej numer telefonu i adres w książce telefonicznej. Na swoje ofiary wybierają osoby starsze o imionach nadawanych wiele lat temu. Podają się za członka rodziny: syna, wnuczka, przyjaciela, kolegę. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy lub mają ciężką sytuację rodzinną, albo po prostu potrzebują pilnie pieniędzy. Poszkodowanemu mówią, że sami nie mogą ich odebrać, wyślą więc znajomego. W rzeczywistości przychodzą po nie sami. Później starsza osoba kontaktując się z rodziną dowiaduje się, że została oszukana.

Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.

ea/mb

Powrót na górę strony