Wyjątkowy spektakl - Aktualności - 100. rocznica powołania Policji Państwowej

Aktualności

Wyjątkowy spektakl

Data publikacji 09.01.2019

Głośnymi brawami nagrodzono występ aktorów Amatorskiej Sceny Policyjnej w spektaklu „Służba”, który uświetnił stołeczne obchody 100-lecia Policji. W trakcie przedstawienia licznie zgromadzona publiczność odkrywała tajemnice rodzinne oraz poznawała motywy i skutki trudnych decyzji, którym zawsze przyświecała odpowiedzialność za ojczyznę. Sztuka jest swego rodzaju lekcją historii o polskiej Policji, opowiedzianą ustami głównego bohatera – dziadka, emerytowanego funkcjonariusza służby kryminalnej.

Amatorska Scena Policyjna „Na posterunku” to grupa osób ciekawych ludzi i świata: policjantów, pracowników cywilnych, ich rodzin i przyjaciół, dla których aktorstwo jest pasją oraz sposobem wyrażania siebie i formą spędzania wolnego czasu. Podczas występów edukują i bawią widzów. Przykładem jest spektakl „Służba”, z którym od stycznia ubiegłego roku występują gościnnie w komendach w całej Polsce w zakresie realizacji „Koncepcji zintegrowanych działań polskiej Policji na poziomie centralnym, w ramach przygotowań i obchodów 100-lecia Policji w 2019 r.”.

W związku z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej podinsp. P.P. Mariana Stefana Kozielewskiego uznanego za patrona stołecznej Policji, po południu w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa wystawiono wspomniany spektakl historyczno-edukacyjny „Służba”, podczas którego widzowie mieli niecodzienną okazję przeżyć 100 lat historii polskiej Policji w kilkadziesiąt minut – od dnia odzyskania niepodległości, poprzez drugą wojnę światową aż po czasy współczesne.

Akcja dzieje się w rodzinie policyjnej, trzypokoleniowej. Ojciec – współczesny mundurowy przygotowuje się do uroczystości mianowania na wyższy stopień oficerski. Jego córka Klara wraz z przyjaciółmi – Olą i Miłoszem, przyglądają się mu, gdy z roztargnieniem krząta się po mieszkaniu. Kiedy funkcjonariusz wychodzi do pracy, dziewczynkę ogarnia smutek i żal. Wówczas z pomocą rusza dziadek, który tłumaczy Klarze i jej znajomym specyfikę policyjnej służby. Przytaczane przez niego losy członków rodziny obrazują genezę trudnych wyborów oraz pomagają w ich zrozumieniu, jednocześnie ściśle wiążą się z historią i tradycją Polski.

Profesjonalna gra aktorów: Marcina Mazurka (dziadek), podinsp. Marcina Szymańskiego (ojciec), Wiktorii Makary (Klara), bliźniaczek Gabrieli i Aleksandry Dudzińskich (Ola) oraz Janka Perkowskiego (Miłosz) została wzbogacona fragmentami filmów oraz muzyką na żywo w wykonaniu Chóru Komendy Stołecznej Policji. Scenarzystką i reżyserką spektaklu jest Mariola Daszkiewicz–Konopczyńska. Projekt powstał przy współpracy Biura Komunikacji Społecznej z Biurem Historii i Tradycji Policji KGP. Przedstawienie wywarło na publiczności ogromne wrażenie. Aktorów żegnano gromkimi brawami.

Wśród zaproszonych gości byli członkowie rodziny podinsp. Mariana Stefana Kozielewskiego, przedstawiciele środowisk naukowych, urzędów państwowych i samorządowych, duchowieństwa, organizacji pozarządowych, związków zawodowych policjantów i pracowników Policji, zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz kadra kierownicza Komendy Stołecznej Policji i Komendy Głównej Policji, a także uczniowie szkół policyjnych i młodzi funkcjonariusze, którzy jutro złożą ślubowanie.

Komendant Stołeczny Policji  nadinsp. Paweł Dobrodziej przybliżył sylwetkę uhonorowanego podinsp. Mariana Stefana Kozielewskiego, Komendanta Policji Państwowej m.st. Warszawy w latach 1934-1939. – Mam świadomość, że to mój wielki poprzednik. W tej chwili znajduję się na stanowisku, które piastował nasz bohater, to dla mnie wielkie wyzwanie i mam ogromny respekt do dokonań Mariana Kozielewskiego. To również wielkie zobowiązanie i inspiracja do tego, by dawać z siebie wszystko, co najlepsze, żeby służyć naszej ojczyźnie i naszemu garnizonowi.

Po spektaklu Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP insp. Iwona Klonowska i Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak wręczyli Komendantowi Stołecznemu Policji nadinsp. Pawłowi Dobrodziejowi statuetkę ”Przyjaciela teatru”. Ponadto pamiątkowe odznaczenia „Przyjaciela teatru” otrzymali Kierownik Klubu ppłk Krzysztof Matraszek i jego Zastępca Marcin Zelman, Chór Komendy Stołecznej Policji pod batutą Sylwii Krzywdy, a także Naczelnik Gabinetu Komendanta Stołecznego Policji Małgorzata Dusiewicz oraz pracownicy gabinetu zaangażowani w przygotowania i organizację stołecznych obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej.

Spotkanie było również okazją do nagrodzenia laureatów konkursu plastycznego adresowanego do uczniów klas mundurowych z terenu garnizonu stołecznego. Spośród nadesłanych do komendy 35 prac z wizerunkiem podinsp. Mariana Stefana Kozielewskiego wyłoniono dwie najlepsze. Ex aequo pierwsze miejsce zajęły: Natalia Dmowska z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii oraz Klaudia Korzeń z I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie. Uczennice z rąk  nadinsp. Pawła Dobrodzieja otrzymały pamiątkowe dyplomy i specjalnie przyznane przez komendanta nagrody w postaci tabletów graficznych, dzięki którym będą mogły rozwijać swoje umiejętności artystyczne. Wyróżniona została także Weronika Cwynar z I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie, której komendant wręczył pióro i słuchawki. Ponadto szkoły, których uczennice zostały nagrodzone, będą miały niecodzienną okazję zobaczyć „od kuchni” policyjną pracę wszystkich pionów stołecznej formacji podczas „Dnia ze stołeczną Policją”.

Komendant Stołeczny Policji podziękował wszystkim, bez których realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, za pełną oddania pracę i profesjonalizm. Następnie wręczył okolicznościowe medale z wizerunkiem patrona KSP oraz drobne upominki: scenarzystce i reżyserce przedstawienia, aktorom Amatorskiej Sceny Policyjnej oraz kierownictwu Biura Komunikacji Społecznej i Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji.

W kolejnej części uroczystości Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski oraz nadkom. Krzysztof Musielak wręczyli dyplom uznania insp. Iwonie Klonowskej. W ten symboliczny sposób podziękowali pani dyrektor za zaangażowanie i współpracę przy realizacji ogólnopolskich warsztatów patriotyczno-historycznych pn.: „OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje”. Prezes Stowarzyszenia podczas wystąpienia odniósł się do etosu służby, który od początku kształtowania się formacji przyświecał i nadal przyświeca policjantom. Wspomniał również o tragicznych losach funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, którzy na przełomie września 1939 roku i maja 1940 roku zginęli w Ostaszkowie, Kalininie i Miednoje.

Na zakończenie spotkania na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.

Tekst: Ewelina Kucharska
Foto: podkom. Piotr Świstak, Marek Szałajski

  • Wyjątkowy spektakl #1
  • Wyjątkowy spektakl #2
  • Wyjątkowy spektakl #3
  • Wyjątkowy spektakl #4
  • Wyjątkowy spektakl #5
  • Wyjątkowy spektakl #6
  • Wyjątkowy spektakl #7
  • Wyjątkowy spektakl #8
  • Wyjątkowy spektakl #9