Leonardo da Vinci

"Wspólne bezpieczeństwo Europy bez granic - doskonalenie zawodowe i językowe policjantów" (2006) cz. 2

Data publikacji 09.01.2009

LdVOd lipca do końca października dwie dziesięcioosobowe grupy młodych policjantów z Komendy Stołecznej Policji odbyły staż w Głównym Komisariacie Policji miasta Wilna oraz Prezydium Policji w Berlinie. Był on możliwy dzięki projektowi KSP pt. „Wspólne bezpieczeństwo Europy bez granic – doskonalenie zawodowe i językowe policjantów”. Zrealizowano go w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci.

 

Główny Komisariat miasta Wilna

W okresie od 2 lipca do 9 września 2006 roku dziesięciu funkcjonariuszy KSP pełniło służbę w Głównym Komisariacie Policji miasta Wilna oraz w podległych jednostkach organizacyjnych.

Podczas 10-tygodniowego stażu policjanci dokładnie poznali poszczególne wydziały wileńskiej policji. W skład, których wchodzą m.in.:

  • Służba Kontroli Ruchu Drogowego – zajmująca się pracą administracyjną, przeprowadzaniem analizy wypadków, rodzajem wykroczeń oraz kar;
  • Policja Ochrony – zajmująca się ochroną placówek dyplomatycznych, mieszkań, obiektów rządowych;
  • Drużyna Patrolu – zajmująca się interwencjami zakłóceń publicznych, konfliktów rodzinnych oraz drobnych kradzieży. Podzielona jest na: patrol zmotoryzowany, pieszy, konny. Do wykorzystania ma śmigłowiec i motorówki;
  • Pododdział Strukturalny – reagujący na zawiadomienia o zdarzeniach, udzielający niezwłocznej pomocy, rejestrujący otrzymywane wiadomości, obsługujący monitoring, ochronę, stan techniczny broni;

W Wilnie zainstalowanych jest ok. 80 kamer, które monitorują centrum miasta. Dzięki temu, średnio dwa przestępstwa w miesiącu ujawniane są za ich pomocą.

  • Policja Społeczna – zajmująca się przygotowaniem akcji społecznych, zabezpieczaniem imprez masowych oraz działaniami prewencyjnymi, szczególnie pracą z młodzieżą;

Co roku organizowanych jest kilka projektów dla młodzieży. Jednym z nich jest konkurs „Wiedza prawna młodzieży”. Jego celem jest sprawdzenie wiedzy nt. obowiązującego prawa. Dla uczniów klas początkujących organizowany jest konkurs rysunkowy pt.: „Miłośnicy zielonego munduru”.

W Wilnie założona została organizacja „Przyjaciele policji”, która wspomaga działania policji podczas imprez masowych oraz przy tworzeniu projektów prewencyjnych.

  • Drużyna Mobilna – zajmująca się zabezpieczaniem imprez masowych, pełniąca patrole w miejscach publicznych oraz niosąca pomoc w razie klęski żywiołowej;
  • Wydział Licencjonowany – odpowiadający za przydział i kontrolę broni oraz materiałów wybuchowych. Zajmujący się również kontrolą obiektów, takich jak: fabryka broni i amunicji, strzelnice sportowe oraz sklepy z bronią.;
  • Wydział Personelu – zajmujący się sprawami kadrowymi.

Stażyści odbyli zajęcia praktyczne. Pełnili służbę, zarówno na zmianie dziennej jak i nocnej w jednostkach patrolowo-interwencyjnych. W Drużynie Patroli Drogowych zapoznali się z pracą funkcjonariuszy rozliczających kolizje i wypadki drogowe. Pracowali też na videorejestratorze, pełnili służbę w Komisariatach Policji podległych Głównemu Komisariatowi Policji miasta Wilna, gdzie m.in. pracowali ze specjalistami ds. nieletnich oraz inspektorami dzielnicowymi, jeździli na zaistniałe zdarzenia kryminalne z funkcjonariuszami Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej. Uczestniczyli również przy sporządzaniu planów zabezpieczeń imprez masowych w Dziale Organizacji Służby Policji Społecznej. Odbyli służbę w Wydziale Personelu.

Prezydium Policji w Berlinie

W dniach od 22 sierpnia do dnia 27 października 2006 roku dziesięć osób z różnych jednostek garnizonu stołecznego odbyło staż zawodowy w Prezydium Policji w Berlinie.

Podczas 10-cio tygodniowego stażu policjanci dokładnie zapoznali się ze strukturą funkcjonowania pracy berlińskiej policji. Poznali oni m.in.:

  • zasady zarządzania zasobami ludzkimi
  • sposób kształcenia służb policji, tzn. policjantów nowo przyjętych jak i tych, którzy są już zatrudnieni.

Policja berlińska przykłada dużą uwagę na ciągłe dokształcanie swoich pracowników. W tym celu organizowane są bardzo często kilkudniowe seminaria poświęcone tematyce pracy policyjnej. Warszawscy policjanci mogli uczestniczyć w takich zajęciach seminaryjnych, w zakresie: „Przemoc domowa”, „Komunikacja Interpersonalna”, „Działalność drużyn antykonfliktowych”.

  • funkcjonowanie komórki zajmującej się audiowizualizacją operacji policyjnych jak i osób zatrzymanych. Polega to na tym, że każda zatrzymana osoba jest filmowana podczas wykonywania standardowych ruchów np.: poruszania się, drapania, gestykulacja. Taki zapis video pozwala na lepsze typowanie sprawców przestępstw poprzez okazanie tych nagrań świadkom lub pokrzywdzonym.
  • oddziały prewencji - często przejmują rolę, którą w Polsce pełni straż pożarna, tzn. jeżdżą do wypadków, posiadają wyspecjalizowane sekcje nurkowe, przez co dużo częściej biorą udział w poszukiwaniu osób lub przedmiotów pod wodą.
  • zespół antykonfliktowy - jest to grupa policjantów, pracujących na co dzień w różnych jednostkach policji, która w sytuacjach kryzysowych pełni rolę policyjnych mediatorów. Podstawowym ich zadaniem jest rozmowa z obywatelami biorącymi udział w manifestacjach i przekonanie ich do pokojowego zakończenia udziału w zgromadzeniu, a także pomoc przypadkowym osobom, które znalazły się w tłumie.
  • jednostki terenowe policji, z którymi stażyści pełnili służbę na ulicy.

Stażyści zaobserwowali jak bardzo dużą uwagę berlińska policja przywiązuje do zagadnień prewencyjnych. W tym celu współpracuje z instytucjami, które w sposób naturalny docierają do młodych ludzi, poznając ich problemy i zagrożenia, w których się znajdują. Tworzone są grupy policjantów, którzy mają za zadanie odwiedzać placówki szkolne, miejsca, gdzie spotykają się młodzi ludzie i prowadzić rozmowy o podłożu resocjalizacyjnym.

Ponadto prowadzona jest prewencja ogólna mająca na celu dotarcie do wszelkich grup społecznych i wiekowych poprzez ulotki, pogadanki na temat sposobu zabezpieczenia przed przestępstwem, a także powiadamiania organów ścigania o zauważonym czynie karalnym.

Warszawscy policjanci wzięli również udział w festynie „Drzwi otwarte Policji Berlińskiej”, gdzie podczas „pikniku policyjnego” zaprezentowali założenia pracy stołecznych funkcjonariuszy. Podczas festynu, trwającego cały dzień, organizowane były różnego rodzaju wystawy i pokazy. Obywatele mogli zaznajomić się z pracą poszczególnych wydziałów i jednostek policji. Przedsięwzięcia takie mają na celu wzbudzenie większego zaufania obywateli do policji i przybliżenie zasad pracy tej instytucji.

Dodatkowo uczestnicy stażu, poza godzinami pracy, odbyli kurs języka niemieckiego, zakończony wręczeniem stosownego certyfikatu.

Wszyscy uczestnicy stażu uzyskali:

  • dokumenty Europass-Mobilność, które prezentują w sposób jednolity dla wszystkich krajów Unii Europejskiej zakres wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas nauki, szkolenia, praktyk i staży zagranicznych oraz potwierdzają okresy szkolenia, nauki czy praktyki realizowanej za granicą;
  • certyfikaty potwierdzające odbycie stażu od organizacji goszczących.
Powrót na górę strony